پرداخت در محل

پرداخت در محل فروشگاه رام گوهر

پرداخت در محل روش خریدی است که در آن مشتری مبلغ جنس خریداری شده را در هنگام تحویل گرفتن به مامور پست می‌پردازد .

پرداخت در محل ، یا “نقدا در محل” نوعی خدمات تراکنش تجاری و مالی است که در آن خریدار مبلغ سفارش خود را در هنگام تحویل سفارش پرداخت می‌کند . این روش در خرده‌فروشی و فروش‌های اینترنتی کاربرد زیادی دارد . اگر خریدار در هنگام تحویل کالا مبلغ آن را نپردازد ، سفارش بازگشت داده می‌شود و به فروشنده برگردانده خواهد شد . خریدار می‌تواند مبلغ سفارش خود را هنگام دریافت کالا، به‌ صورت پول نقد در محل به نماینده شرکت پست پرداخت کند.

این روش بیشتر توسط کسب‌وکارها و فروشگاه‌های اینترنتی استفاده می‌شود . اما هر کسب‌و‌‌کاری که از مشتری به‌صورت غیرحضوری سفارشی را دریافت کرده و ارسال می‌کند می‌تواند از این روش برای ارسال کالا و دریافت وجه آن استفاده کند .

معمولا در فروش اینترنتی، روش‌های مختلفی برای پرداخت وجه وجود دارد که خریدار می‌تواند از بین گزینه‌های مختلف، روش دلخواه خود را انتخاب کند. به‌عنوان مثال، مشتری می‌تواند سفارش خود را بصورت آنلاین از طریق درگاه پرداخت اینترنتی و یا به‌ صورت نقدی در هنگام دریافت سفارش پرداخت کند.

بنابر این روش پرداخت در محل روشی است که در آن مشتری مبلغ سفارش را در هنگام تحویل آن در محل می‌پردازد . این نوع تبادل تجاری معمولا توسط شرکت‌های پستی یا شرکت‌های حمل و نقل ارائه می‌گردد و باعث می‌شود که ریسک تقلب یا دریافت کالای معیوب کاهش یابد . در روش پرداخت در محل ، خریدار می‌تواند به‌جای اینکه مبلغ سفارش خود را از پیش بپردازد ، آن را هنگام دریافت سفارش پرداخت کند . خریدار مبلغ را به نماینده‌ی شرکت پست می‌پردازد ، و نهایتا شرکت پست آن را به فروشنده‌ی کالا پرداخت می‌کند.

مهم ترین مزیت این روش خرید این است که استفاده از روش پرداخت در محل باعث کاهش ریسک خریدار می‌شود . زیرا او لازم نیست که در هنگام ثبت سفارش اقدام به پرداخت کند . بلکه می‌تواند بدون پرداخت وجه، سفارش خود را ثبت کند و مبلغ آن را تنها پس از دریافت سفارش و کسب اطمینان از صحت و سلامت کالا پرداخت کند .

اما روش پرداخت در محل ، در کنار مزایا و منافعی که دارد، می‌تواند برای فروشندگان ریسک هم داشته باشد . بنابراین، فروشندگانی که این روش حمل و پرداخت را ارائه می‌دهند قاعدتا ریسک آن را هم می‌پذیرند . ریسک پرداخت در محل برای فروشنده این است که چون خریدار می‌تواند مبلغ را نپردازد و سفارش را مرجوع کند ، امکان دارد که تعداد سفارش‌های مرجوعی افزایش یابد و فروشنده مجبور شود زیان ناشی از هزینه‌های پستی را متقبل شود . بنابراین ، امکان دارد که نرخ پرداخت در محل رام گوهرمرجوعی سفارش‌ها افزایش ‌یابد . زیرا مشتری خود را متعهد به خرید محصول و پرداخت وجه نمی‌داند و چون پولی پرداخت نکرده ، می‌تواند از خرید خود منصرف شود .

به هر حال، بسیاری از مشتریان انتظار دارند که یک فروشگاه اینترنتی ، روش پرداخت در محل را نیز در کنار سایر روش‌های حمل و پرداخت ارائه کند . در غیر این‌صورت ممکن است اعتماد مشتری به فروشگاه کاهش یابد و از ادامه خرید منصرف شود .

در آخر می توان بیان داشت که این سیستم پرداخت، خرید دلپذیرتری را مخصوصا برای مشتریانی که اولین خرید خود را از فروشگاه انجام می دهند بوجود خواهد آورد.