نگین انگشتر گردنبند گوشواره دستبند عقیق سرمه دوزی شده روی ترمه

هنر سرمه دوزی

سرمه دوزی دوخت انواع ملیله فلزی روی پارچه‌های نفیس محکم از جمله ترمه است. این هنر، یکی از دوخت‌های تزیینی و از هنرهای اصیل و با قدمت ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ ساله ایران است.

این هنر اصیل و زیبا، در ابتدای ظهور تمام موادش دست‌ساز و از جنس طلا و نقره بوده‌است اما در طول زمان به دلیل گران بودن این مواد و بالا رفتن هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده مصنوعات آن عوض شد. در گذشته این دوخت برای تزیین لباس، پرده‌های مجلل تالارها، سر آستین‌ها، یخه حاشیه لباس و روسری، رو رختخوابی و… استفاده می‌شد اما امروزه استفاده از آن گسترش بیشتری پیدا کرده و بر جنبه‌های تزیینی و دکوراتیو آن افزوده شده‌است.

فروش زیورآلات بدلیجات نگین دار انگشتر گردنبند گوشواره دستبند سرمه دوزی شده روی ترمه

سرمه از الیاف طلا و نقره که تابیده و فنری شده تهیه می‌شود و بعلت تلالو خاصی که دارد استفاده می‌شود سرمه‌دوزی که قطعات نقره و طلا به شکل مفتول تو خالی بوده از زمان هخامنشیان و ساسانیان رایج گشته و در زمان صفویان به اوج خود رسیده‌است و اکنون با الیاف بدل طلا و نقره تهیه می‌شود و به همین دلیل در سطح گسترده مورد استفاده عوام می‌باشد و در گذشته جهت لباس و پرچم و روکش مقابر و پرده خانه خدا به کار می‌رفته‌است.

امروزه سرمه‌دوزی برای وسائلی مثل زیورآلات ، رومیزی، روتختی، سجاده، جانماز، جلد قرآن و روکش جعبه‌ها و تابلو و دوخت کمند و نظائر آن بکار می‌رود. طرح‌های سرمه دوزی معمولاً انواع بته جقه است که در طرح پارچه ترمه نیز همین طرح به کار می‌رود طرح‌های دیگر؛ گل وبته، گل‌های شاه‌عباسی و غیره‌است و تقریباً مثل گل‌دوزی در طرح محدودیتی ندارد اما پیاده کردن طرح طبق شیوه و روش‌های خاصی حاشیه و گوشه مطابق و مناسب وسایلی که تهیه می‌شود می‌باشد. مراکز سنتی سرمه‌دوزی در ایران شهرهای اصفهان، یزد، کاشان و تهران است.

فروش زیورآلات بدلیجات نگین دار انگشتر گردنبند گوشواره دستبند سرمه دوزی شده روی ترمه  

فروش زیورآلات بدلیجات نگین دار انگشتر گردنبند گوشواره دستبند سرمه دوزی شده روی ترمه فروش زیورآلات بدلیجات نگین دار انگشتر گردنبند گوشواره دستبند سرمه دوزی شده روی ترمه 

. هخامنشی رام گوهر فروشگاه گوهر . نگین سنگ قیمتی جواهرات زیورآلات ژئوتوریسم تور سفر گردشگری 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *