مهرابکوه

مهراب کوه اسرار آمیز

مهراب کوه اسرار آمیز

مهراب کوه با ارتفاع ۲۴۰۰ متر در ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان استان لرستان واقع شده است. این کوه یکی از شاهکارهای نقاش بزرگ طبیعت است که تا حالا برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

مهراب کوه با وجود ده ها غار کوچک و بزرگ از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین و محلی برای دامداران رهگذر بوده و همواره حافظ جان و مال مردم دره مهرگان بوده است.

صخره های سر به فلک کشیده مهراب کوه، چون اسیران به زنجیر کشیده ای است، که به امر سلطانی قهار به نظام ایستاده اند. این کوه، چون صورت فلکی دو پیکر، از دو نیمه مهراب کوچک و مهراب بزرگ شکل گرفته است، که هر کدام پوشیده شده است از درختان کهنسال سبز قبایی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور، انجیر، سیب و گلابی وحشی باغ سیری جان و …

دل صخره های سر به فلک کشیده آن که در زبانلری «تاپو» نامیده می شود، محل نگهداری آذوقه مردمان این منطقه و کوچندگانی بوده، که قدمت آن به هزاره های پیشین و مردم غارنشین می رسد.

همچنین بلندترین آبشار شهرستان دلفان نیز در دامنه کوه مهراب واقع شده است. این آبشار که در زبان این دیار به آن داله لانه (آشیانه عقاب ها) می گویند با ارتفاع یکصد متر زیبایی این کوه را دو چندان کرده است.

ساختار دره های ریز و درشت این کوه حاصل فرسایش لایه های شیلی و نرم فرسای سازند گورپی است، همچنین در این منطقه با رخنمون های زیبایی از سازندهای کشکان و امیران مواجه می شویم.

ژئوتوریسم تور سفر گردشگری

از جاذبه های این کوه می توان به چند مورد اشاره کرد:

  1. وجود درختان خدادادی از قبیل درخت گردو، گلابی وحشی، انگور، گیلاس وحشی، سیب، زالزالک، آلو و از این قبیل درختان که به صورت فراوان وجود دارد.
  2. وجود حیات وحش غنی که به دلیل بی توجهی مسئولین و شکار بیش از حد مردمان بومی، به مرور به منطقه ای خالی از حیوانات وحشی تبدیل می شود. در حال حاضر حیواناتی از قبیل گرگ، کفتار، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، گربه ی وحشی و … در منطقه یافت می شوند. مهراب کوه دارای پرندگانی همچون عقاب، بلبل، جغد، باز، کبک، بلدرچین، کبوتر وحشی و مانند این هاست.
  3. صعب العبور بودن این کوه که باعث شده به جزء افراد بومی هیچ کس نتواند به راحتی در این منطقه به کوهپیمایی بپردازد.
  4. وجود آبشارهای فراوان در این کوه که به زیبایی های هرچه تمام آن افزوده است.

مهراب کوه به دو بخش مهراب کوچک و مهراب بزرگ تقسیم شده است. که هر کدام جاذبه های مخصوص به خود را دارند، گفتنی است، همانطور که از نام مهراب کوه پیداست این کوه کوهی باستانی است.

گردآورنده :میثم رودکی به نقل از نسیم دلفان ، تابناک ، ویکی پدیا

. هخامنشی رام گوهر فروشگاه گوهر . نگین سنگ قیمتی جواهرات زیورآلات ژئوتوریسم تور سفر گردشگری مهراب کوه اسرار آمیز مهراب کوه ژئوتوریسم تور سفر گردشگری رام گوهر فروشگاه گوهر سنگ قیمتی جواهرات زیورآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *