تورمالین Tourmaline

برداشت بلورهای زیبای تورمالین

ویدیو ی آبشویی و برداشت بلورهای تورمالین از یک معدن تورمالین در شهر پورتلند ایالت اورگن در آمریکا  در این صفحه پیش رو مشاهده می کنید.

این بلورهای رنگی جزو سنگهای قیمتی متوسط هستند و انواعی از آنها در کشور ما نیز وجود دارند. برای نمونه می توان به بلورهای درشت شورل سیاهرنگ در رگه های پگماتیتی موجود در گرانیت نزدیک شهر مشهد ( نزدیک خواجه مراد )، رگه پگماتیتی موجود در توده گرانیتی الوند در کنار جاده همدان – تورسکان ( مسیر گنج نامه – سرکان ) و توده ی گرانیتی کوه گبری کنار جاده کرمان رفسنجان اشاره کرد.

از سنگهای آتشفشانی دگرگون شده حاوی تورمالین‌نیز شرق علم کوه با سن کرتاسه گزارش شده است. البته لازم به ذکر است که در ایران بجز تورمالین‌های سیاه از تورمالین‌های رنگینی که به عنوان گوهر به کار می رود نشانه ای یافت نشده است. تورمالین علاوه بر ایران در بسیار از کشورها دیده می شود. بلورهای بزرگ و تماشایی آن در برزیل ، ماینه ، کالیفرنیای آمریکا و ماداگاسکار پیدا شده است وامروزه کشورهای زیادی در قاره آفریقا صادر کننده تورمالین‌های قیمتی خوب و ناب هستند . همچنین این تورمالین‌ها در چندین کشور واقع در آسیا ، اروپا و استرالیا نیز یافت شده است .

Video reference: Cross Jewelers 

منبع: لعیا روزبهانی – تورمالین ، کانی گرانبها ؛جایگاه و موارد استفاده آن در ایران وجهان

 رام گوهر فروشگاه سنگهای قیمتی جواهرات زیورآلات انگشتری گردنبند گوشواره ویدیو کلیپ فیلم

ویدیو کلیپ فیلم تورمالین علاوه بر ایران در بسیار از کشورها دیده می شود. بلورهای بزرگ و تماشایی آن در برزیل . ماینه ، کالیفرنیای آمریکا و ماداگاسکار پیدا شده است وامروزه کشورهای زیادی در قاره آفریقا صادر کننده . تورمالین‌های قیمتی خوب و ناب هستند . همچنین این تورمالین‌ها در چندین کشور واقع در آسیا . اروپا و استرالیا نیز یافت شده است . رام گوهر فروشگاه سنگهای قیمتی جواهرات زیورآلات انگشتری . گردنبند گوشواره ویدیو کلیپ فیلم  ویدیو کلیپ فیلم 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *